Witamy serdecznie na Dominikanie

Pobierz naszą pełną ofertę wycieczek fakultatywnych w pliku PDF. Pobierz plik PDF

Republika Dominikany

Położona jest na wyspie Hispaniola zwaną również Haiti. Jest to jedna z najładniejszych wysp archipelagu Wielkich Antyli, od północy otoczona wodami Atlantyku, a od południa morzem Karaibskim. Wyspa podzielona jest pomiędzy dwa państwa - wschód to Republika Dominikany, a zachód to Republika Haiti. Odkrywca Dominikany, Krzysztof Kolumb określił wyspę jako raj na ziemi... i miał rację.



Geografia

  • Najwyższy punkt: (Pico Duarte) 3175 m n.p.m.
  • Najniższy punkt: słone jezioro (Enriquillo) 46 m p.p.m.
  • Stolica: Santo Domingo
  • Powierzchnia: 48 730 km2

Część centralna wyspy jest górzysta i porośnięta tropikalnymi lasami, doskonała do pieszych wycieczek i wspinaczki górskiej. Na wybrzeżu karaibskim i atlantyckim znajdziemy doskonale warunki do uprawiania wodnych sportów i wylegiwania się na białej, piaszczystej i cieplej plaży. Zadowoleni będą również wielbiciele nurkowania, wysoka temperatura wód Morza Karaibskiego sprawia, że bujnie rozwija się tu fauna i flora. Zachęcamy do nurkowania i snurkowania, a także wędkowania na otwartym morzu

Klimat

Na wyspie dominuje klimat zwrotnikowy, gorący z dwoma porami deszczowymi: od maja do sierpnia i od listopada do grudnia. Opady trwają od pól godziny do godziny dziennie. Średnia liczba godzin słonecznych w ciągu dnia to 7 do 8. Wiatry znad morza łagodzą gorący i wilgotny klimat wybrzeża. Okres największych upałów zaczyna się od maja i trwa do końca września. Temperatura w tym okresie nie odbiega znacznie od tych w innych miesiącach ( 30-33 st. C ), ale bardzo duża wilgotność sprawia że odczuwamy ją jako znacznie wyższą ( 40-43 st. C ) Miesiące grudzień do końca kwietnia, to klasyczna pora sucha, choć nie oznacza że nie mogą czasami podać krótkie deszcze. Temperatura w tym okresie obniża się nieznacznie ( 30-27 st. C ), a wieczorami i nocą może spaść nawet do 20 st.

Ludność

Ludność (ogółem ) w 2009 r. 9.7 miliona. Dominikanę zamieszkują hiszpańskojęzyczni Kreole potomkowie dawnych kolonizatorów zmieszani z potomkami czarnych niewolników, którzy byli sprowadzani do prac w latyfundiach ziemskich. Dominikańczycy są niezwykle przyjaźni i mili, zawsze chętnie pomogą zagubionemu turyście. Aby poznać ich temperament i styl życia, najlepiej wybrać się do regionalnego Colmado (bar ze sklepem) lub na bazar.

Język

Urzędowym językiem jest hiszpański. W większych ośrodkach turystycznych możemy porozumieć się w języku angielskim rzadziej w niemieckim. Potoczny język Dominikańczyka to latino-hiszpański, różniący się trochę o czystego hiszpańskiego.

Religia

Zdecydowana większość tutejszej ludności wyznaje katolicyzm. Podróżując po wyspie na pierwszy rzut oka nie zauważymy dużej ilości kościołów w porównaniu z Polską czy krajami europejskimi. Wiara nie jest okazywana w sposób który można zaobserwować w innych katolickich krajach, choć trzykrotna wizyta Papieża przyciągała ogromne rzesze wiernych. Dominikańska Częstochowa -Bazylika w Higuey to miejsce dwukrotnej wizyty Papieża i pielgrzymek wszystkich dominikańskich katolików, których szacuje się na 95%. Pozostałe 5% to anaizm i voodoo wyznawane raczej w większości przez haitańskich uchodźców.

Położenie geograficzne

Republika Dominikany - to kraj położony we wschodniej części wyspy Hispaniola, który graniczy z Republiką Haiti oraz poprzez cieśninę Mona z Puerto Rico. Dominikana to przeważnie góry, które zajmują wysokie łańcuchy Kordylierów Środkowych wraz z najwyższym szczytem Pico Duarte 3175 m.n.p.m. Od północy po południowy wschód rozciągają się niższe pasma, między którymi leżą żyzne doliny Cibao, San Juan, zaś wzdłuż wybrzeży Morza Karaibskiego, rozpościera się rozległa nizina Seibo. Dominikana posiada także dobrze rozwiniętą sieć rzeczną z głównymi rzekami Yaque Del Norte Yaque Del Sur i Yuna. Wilgotne stoki górskie Dominikany porastają bujne lasy równikowe, zaś w obszarach uboższych w opady występują suche formacje leśne a nawet sawanny. Na znacznych przestrzeniach roślinność naturalna ustąpiła uprawą tropikalnych roślin i owoców.

Historia

Dominikana zamieszkana była niegdyś przez rodowitych Indian Arawaków, aż do momentu wytępienia ich i zastąpienia niewolnikami z Afryki. W 1492 roku odkryta przez Krzysztofa Kolumba przeszła w posiadanie Hiszpanii, uzyskując nazwę Isla Espanola, zaś po objęciu władzy i założeniu pierwszego miasta Santo Domingo w 1496 roku, wyspa ta przybrała również jego nazwę. To właśnie w Santo Domingo powstało w 1521 roku pierwsze biskupstwo w Ameryce a około 1538 działał już pierwszy uniwersytet. W roku 1697 na mocy pokoju w Rijswijk i w 1795 pokoju w Bazylei, Hiszpania odstąpiła część wyspy Francji, zaś rewolucja francuska, mająca swoje dalekie odbicie również w jej koloniach, przyczyniła się do buntu społeczności lokalnej i zniesienia niewolnictwa na tych terenach. Pierwsze lata XIX wieku, przynosiły liczne rewolucje i zmiany panowania na wyspie, począwszy od Francuzów, poprzez Haitańczyków, ponownie Hiszpanów (tym razem z udziałem Brytyjczyków), aż ostatecznie w 1821 roku utworzona została na terenach Dominikany, Republika Haiti. Ze względu na różnice kulturowe, języki, jak i kwestie gospodarcze unia Dominikany z Haiti nie przetrwała zbyt długo i w 1844 powstała niezależna Republika Dominikany.

Od 1861 roku Dominikana stała się areną walk o wpływy i władzę głównie przez USA, które umacniały tu swoje interesy ekonomiczne i gospodarcze. Okres ciągłego niepokoju i anarchii wewnętrznej doprowadził do ustanowienia w latach 1916-1924 amerykańskiej okupacji. W 1930 roku władzę zdobył generał Rafael Trujillo Molina, który rządził jako dyktator przez następne 30 lat. W 1965 roku Amerykanie interweniowali ponownie w obawie przed komunistycznym przewrotem. Od tego też czasu Dominikana jest krajem demokratycznym, którego prezydenta wybiera się w wyborach powszechnych.

Największe miasta

Santo Domingo - Santo Domingo de Guzmán (w latach 1936-1961 Ciudad Trujillo na cześć prezydenta Rafaela Trujillo) – stolica Dominikany. Liczy ponad 2,5 mln mieszkańców w samym mieście i około 4 mln w całej aglomeracji, i jest największą metropolią kraju. Santo Domingo i podobnej wielkości Hawana, stolica Kuby, są największymi miastami na Karaibach. Santo Domingo jest też siedzibą arcybiskupstwa.

Santiago de los Caballeros - Santiago jest drugim co do wielkości miastem Dominikany oraz trzecim na wyspie Hispaniola. Populacja Santiago liczy ponad 800 000 mieszkańców. Kraj podzielony jest na 10 regionów, a te z kolei na 31 prowincji.

Komunikacja

Dominikana posiada pięć dużych autostrad, łączących największe miasta kraju. Niedawno otwarto nową płatną drogę pomiędzy Santo Domingo i półwyspem Samana. Obecnie buduje się autostradę łączącą Punta Cana z innymi częściami kraju. Dzięki tej autostradzie (Autopista del Coral) stolica Dominikany, Santo Domingo, będzie oddalona jedynie o dwie godziny jazdy samochodem, zamiast obecnych czterech.

wycieczki fakultatywne dominikana